Achievements

/Achievements
Achievements 2018-01-24T12:21:40+00:00

S.M. SHETTY COLLEGE OF SCIENCE, COMMERCE & MANAGEMENT STUDIES, POWAI.

List of Prize Winners Inter-Collegiate Competitions (2017-2018)

Sr. No. EVENTS HELD AT NAME OF THE STUDENTS CLASS POSITION SECURED
1 UMANG LAUGH CLUB NARSEE MONJEE COLLEGE DIVYA KHARNARE FYBMM 1st PRIZE
2 GROUP DANCE DHANUKAR COLLEGE VIREN GIRI SYBMM 1st PRIZE
SURAJ KACHARE SYBMM
RITI KOTIAN FYBSCIT
AKHILESH CHAUBE FYBMM
RHEA NAIR FYBSCIT
3 RANGOLI DHANUKAR COLLEGE RUCHITA GHAG FYBMM 2nd PRIZE
4 APPOCALYPSE PODAR COLLEGE (ENIGMA) PAVAN LODHA SYBMS 3rd PRIZE
DASHRATH PRAJAPATI SYBMS
5 TUG OF WAR KC COLLEGE SAHIL KHAN SYBMS 2nd PRIZE
MAAZ SIDDIQUI SYBMS
DIVYA  ANCHAN FYBMS
ABDHUL REHMAN TYBCOM
SHRIAL SHETTY FYBMS
6 SPACE MASK (Makeup) WILSON COLLEGE NATASHA PAWAR FYBMM 3rd PRIZE
7 RANGOLI JVM CLG OMKAR NALAVADE TYBAF 1st PRIZE
JANHAVI SHRUNGARE TYBAF
8 QUIZ JVM CLG DITESH PALAN TYBAF 1st PRIZE
9 GROUP DANCE JVM CLG VIREN GIRI SYBMM 2nd PRIZE
SURAJ KACHARE SYBMM
RITI KOTIAN FYBSCIT
AKHILESH CHAUBE FYBMM
RHEA NAIR FYBSCIT
10 POSTER MAKING NAGINDAS KHANDWALA COLLEGE CHRISTINA THIMOTHY FYBMS  CONSOLATION
11 POSTER MAKING NAGINDAS KHANDWALA COLLEGE HARSH JAIN SYBCOM  CONSOLATION
12 DEBATE JVM CLG REVATEE GHADI TYBAF 1st PRIZE
JANHAVI SHRUNGARE TYBAF
SHREYA SHETTY TYBAF
13 HR PICTIONARY LALA LAJPAT RAI COLLEGE SAHISTA GANJA TYBBI 1st PRIZE
DEEPALI SHAH TYBBI
14 ROADIES LALA LAJPAT RAI COLLEGE ABDULLAH BHARMAL TYBAF 1st PRIZE
15 ROADIES LALA LAJPAT RAI COLLEGE SUMIT SURVE TYBAF 2nd PRIZE
16 TABEL TENNIS LALA LAJPAT RAI COLLEGE RISHAB SIPANI TYBAF 1st PRIZE
17 COUNTER STRIKE LALA LAJPAT RAI COLLEGE VEDANT MISHRA FYBMM 2nd PRIZE
PANKAJ DEVRAI FYBMM
SOURAV WARKER FYBMM
NIKHIL DEVADIGA FYBMM
18 REVENGE OF ZOMBIE RATNAM COLLEGE SHLOK SHETTY FYBMS 1st PRIZE
DISHA SHEETY FYBMS
RAMAN KEER FYBMS
DRISHTI RUPAREL FYBMS
19 REVENGE OF ZOMBIE RATNAM COLLEGE SIDDHESH SHETTY SYBAF 3rd PRIZE
SHISHIR SHETTY SYBAF
KARTIK BILAVA SYBAF
PRASAD SALIAN SYBAF
20 BLIND RIDERS RATNAM COLLEGE PRAKASH DASANA TYBBI 1st PRIZE
VIJAY SINGH TYBBI
21 BLIND RIDERS RATNAM COLLEGE SAHISTA GANJA TYBBI 2nd PRIZE
DEEPALI SHAH TYBBI
22 MIRROR MAZE RATNAM COLLEGE JAYESH SONI FYBAF 2nd PRIZE
23 TREASURE HUNT RATNAM COLLEGE AKSHAY SHETTY FYBBI 2nd PRIZE
YASH SHETTY FYBBI
NITESH KARKERA FYBBI
ASHISH SHARMA FYBBI
24 RINK FOOTBALL RATNAM COLLEGE SHELDON MENEZES SYBMS 2nd PRIZE
VIRAJ SHETTY MSC IT
RAHUL ACHARYA SYBSCIT
ADITYA SHETTY SYBMS
SUYASH KADREKAR FYBScIT
25 INNOVATION IDEA LALA LAJPAT RAI COLLEGE ASHISH PUJARI TYBCOM 1st PRIZE
SHARADHI HEGDE TYBCOM
ABHIJEET AMBEKAR SYBCOM
26 SKETCH LALA LAJPAT RAI COLLEGE OMKAR NALAVADE TYBAF 1st PRIZE
27 RANGOLI LALA LAJPAT RAI COLLEGE OMKAR NALAVADE TYBAF 1st PRIZE
28 FACE PAINTING LALA LAJPAT RAI COLLEGE OMKAR NALAVADE TYBAF 1st PRIZE
29 SKIT SIES COLLEGE PRAJAKTA PAWAR SYBMM 1st PRIZE
SHRIYA MALVANKAR SYBMM
DHANASHREE PATIL SYBMM
ANIKET KUMBHAR FYBMM
AMAR THORAT FYBMM
AKSHITA SHETTY FYBMS
30 HUNGER GAME S.K SOMAIYA COLLEGE SUMIT SURVE TYBAF 2nd PRIZE
NAGRAJ SHETTY TYBAF
RISHAB SIPANI TYBAF
RISHAB RAO TYBAF

Maximum participation award in Lala Lajpat Rai College

Sr. No. EVENTS HELD AT NAME OF THE STUDENTS CLASS POSITION SECURED
31 BEST OUT OF WASTE LALA LAJPAT RAI COLLEGE KOMAL UPADHYAY TYBMS 1st PRIZE
32 PPT COMPETITION V.E.S COLLEGE OF ARTS, SCIENCE AND COMMERCE, CHEMBUR REVATEE GHADI TYBAF 2nd PRIZE
SHREYA SHETTY TYBAF
URVESH THAKKAR TYBAF
DITESH PALAN TYBAF
PRIYANKA SANTHMAYOR TYBAF
33 QUIZ THAKUR COLLEGE , KANDIVALI DITESH PALAN TYBAF 3rd PRIZE
URVESH THAKKAR TYBAF
34 QUIZ THAKUR COLLEGE , KANDIVALI ANSON PAUL M.COM 1st PRIZE
CHANDAN GUPTA M.COM
35 TABLE TENNIS (SINGLES) SVIMS College RISHAB SIPANI TYBAF 1st PRIZE
36 COOKING N.M COLLEGE PIYUSH RAI TYBSCIT 2nd PRIZE
37 HACKATHON STATE LEVEL RAGHUVANSHI SHETTY SYBSCIT  CONSOLATION
ADARSH SHETTY
RAKSHIT SHETTY
38 TRANSFORMATION IIT TANMAY AGARWAL SYBSCIT 1st PRIZE
JOYSON DSOUZA
39 POSTER MAKING STATE LEVEL JINCY RAUL SYBMM 3rd PRIZE
40 POSTER MAKING STATE LEVEL KAJAL CHOUDHARY SYBSCIT 2nd PRIZE
41 NEED FOR SPEED SIES COLLEGE VINAYAK SINGH TYBBI 1st PRIZE
42 SCAVENGER HUNT LALA LAJPAT RAI COLLEGE DEEPALI SHAH TYBBI 2nd PRIZE
SAHISTA GANJA TYBBI
RASHMI POOJARI TYBBI
SHEETAL GHOLAP TYBBI
43 PPT COMPETITION V.E.S COLLEGE OF ARTS, SCIENCE AND COMMERCE, CHEMBUR DITESH PALAN TYBAF 2nd PRIZE
44 RESEARCH PAPER SINHGAD INSTITUTE PARVATI RIJAL SYBSCIT 3rd PRIZE
45 SHORT FILIM R D NATIONAL COLLEGE ANIKET KHUMBHAR FYBMM DISTRICT LEVEL 2nd PRIZE
AMAR THORAT
RAHUL GOPHANE
RAHUL SALVE
RATAN SRIVASTAVA
OMKAR RAUT
SUMAN SENAPATI
SIDDHANT DEASI
SHRADDHA TUPERE
JINAL JETHVA
JAINAM GADA
SIDDHESH PEDNEKAR
46 INDRADHANUSHYA MUMBAI UNIVERSITY DHANASHREE PATIL SYBMM STATE LEVEL
47 MISSION MUSICALLY S.K.SOMAIYA NAVYA SHETTY FYBMS 1ST
TANAY AMIN
SHLOKH SHETTY
DISHA SHETTY
49 SCOOBY GANG RATNAM COLLEGE RAHUL PRAJAPATI SYBMS 3RD
PANKAJ GUPTA
ASHISH YADAV
ASHISH BALID
50 MEHENDI LALA LAJPAT RAI PRIYA BHANUSHALI SYBSCIT 2ND
51 AURA’S STOCK EXCHANGE ST ANDREWS COLLEGE PAVAN JAIN SYBMS 1st PRIZE
DASHRATH PRAJAPATI
52 INDRADHANUSHYA MUMBAI UNIVERSITY DHANASHREE PATIL SYBMM STATE LEVEL

Best college in sports events in SK Somaiya College

Sr. No. EVENTS HELD AT NAME OF THE STUDENTS CLASS POSITION SECURED
53 FIFA S.K.SOMAIYA SAURAV WAREKAR FYBMM 1st PRIZE
54 FIFA S.K.SOMAIYA 3rd PRIZE
55 WANNA PANNA SATHAYE COLLEGE SIBY ANTONY FYBCOM 1st PRIZE
56 RINK FOOTBALL BEDEKAR COLLEGE TEJAS KANCHAN SYBMS 1st PRIZE
SHUBHAM PALEKAR FYBSCIT
SUYASH KADREKAR TYBSCIT
GAURAV ADHIKARI TYBCOM
VIRAJ SHETTY M.COM
MRUDUL PARAB SYBSCIT
RAHUL ACHARYA SYBSCIT
AMEY KAMBLI FYBCOM
57 KHELOSTAV BEDEKAR COLLEGE SHIVANI CHAUDHARI SYBSCIT 3rd PRIZE
58 SOLO SINGING MVLU COLLEGE RIYA JAISWAL SYBCOM 3rd PRIZE
59 TUG OF WAR S.K.SOMAIYA ABDUL REHMAN TYBCOM 1st PRIZE
SUMEET KAMBLE TYBMM
SHRIAL SHETTY FYBMS
SUJIT UPADHYAY SYBBI
RAJ JADHAV TYBCOM
KUNAL DAWLE
60 MEHENDI MAHARASHTRA UTHSAV PRIYA BHANUSHALI SYBSCIT CONSOLATION
61 FOLK DANCE MAHARASHTRA UTHSAV SHAILENE ARANHA TYBBI CONSOLATION STATE LEVEL
PRANITA ACHREKAR SYBMM
SHABARI SALIAN SYBAF
SUVISHA SHETTY TYBAF
PRAJNA SHETTY SYBCOM
GOPIKA GOPAKUMAR SYBAF
ROMA SAPKAL TYBMS
ANKITA RAI SYBMS
SMITHA SHETTY TYBMS
VRISHTHI SALIN TYBMS
62 QUIZ S.K.SOMAIYA SUJAYA SHETTY SYBMS 1st PRIZE
AKSHITA SHETTY FYBMS
63 DEBATE S.K.SOMAIYA DITIPRIYA ACHARAYA SYBMM 1st PRIZE
SNEHA MURALIDHARAN
64 SHARK TANK UNIVERSAL COLLEGE (SOUL) PARTH GAHATRA TYBCOM 2nd PRIZE
ASHISH PUJARI
SHARADHI HEGDE
65 MOCK STOCK DAV COLLEGE PANKAJ GUPTA SYBMS 3rd PRIZE
DASHRATH PRAJAPATI
SNEHA MOHANDAS
66 FOOT BALL DAV COLLEGE TEJAS KANCHAN SYBMS 3rd PRIZE
RAHUL ACHARYA SYBSCIT
OMKAR SAPALIGA FYBCOM
SHAMITH SHETTY SYBCOM
ADITYA SHETTY SYBMS
KEVIN GOWDA SYBCOM
SIBY ANTONY FYBCOM

Best college award in IBS College Powai

Sr. No. EVENTS HELD AT NAME OF THE STUDENTS CLASS POSITION SECURED
67 NEED FOR SPEED IBS VINAYAK SINGH TYBBI 1st PRIZE
68 NEED FOR SPEED IBS HARSH NIKAM FYBAF 2nd PRIZE
69 KALAMANCH IBS PRAJAKTA PAWAR SYBMM 1st PRIZE
SHRIYA MALVANKAR SYBMM
DHANASHREE PATIL SYBMM
ANIKET KUMBHAR FYBMM
AMAR THORAT FYBMM
AKSHITA SHETTY FYBMS
70 GROUP DANCE IBS VIREN GIRI SYBMM 1st PRIZE
SURAJ KACHARE SYBMM
RITI KOTIAN FYBSCIT
AKHILESH CHAUBE FYBMM
RHEA NAIR FYBSCIT
SAKSHATA MARLE FYBMM
71 SOLO SINGING IBS SUJAYA SHETTY SYBMS 2nd PRIZE
72 PARLEY (HR DEBATE) IBS SAHISTA GANJA TYBBI 2nd PRIZE
73 MOCK STOCK IBS PANKAJ GUPTA SYBMS 1st PRIZE
SNEHUL MOHANDAS SYBMS
74 MOCK STOCK IBS PAVAN LODHA SYBMS 2nd PRIZE
DASHRATH PRAJAPATI SYBMS
75 FIFA IBS GUNEET SINGH TYBSCIT 1st PRIZE
76 FIFA IBS FIROZ KHAN TYBSCIT 2nd PRIZE
77 PHOTOGRPHY IBS SIDDHANT DEASI FYBMM 1st PRIZE
78 NAIL ART VPM COLLEGE SALARIA PRERNA SYBBI 1st PRIZE

Best college award in Shriniwas Bagarka College

Sr. No. EVENTS HELD AT NAME OF THE STUDENTS CLASS POSITION SECURED
79 GROUP DANCE SHRINIWAS BAGARKA COLLEGE VIREN GIRI SYBMM 1st PRIZE
SURAJ KACHARE SYBMM
RITI KOTIAN FYBSCIT
AKHILESH CHAUBE FYBMM
RHEA NAIR FYBSCIT
SAKSHATA MARLE FYBMM
80 SKETCHING SHRINIWAS BAGARKA COLLEGE OMKAR NALAVADE TYBAF 1st PRIZE
81 MEHENDI SHRINIWAS BAGARKA COLLEGE PRIYA BHANUSHALI SYBSCIT 1st PRIZE
82 MR. & MS. RUDRA SHRINIWAS BAGARKA COLLEGE DEEPIKA SONI FYBCOM 2nd PRIZE
83 NAIL ART SHRINIWAS BAGARKA COLLEGE HEENA RAI FYBCOM 3rd PRIZE
84 POSTER MAKING SHRINIWAS BAGARKA COLLEGE SIDDHI SHETTY FYBMS 3rd PRIZE
85 SOLO SINGING SHRINIWAS BAGARKA COLLEGE SUJAYA SHETTY SYBMS 3rd PRIZE
86 TUG OF WAR SHRINIWAS BAGARKA COLLEGE SHRIAL SHETTY FYBMS 1st PRIZE
ABDUL REHMAN TYBCOM
RAJ RAJRATNA TYBCOM
KUNAL DHAWLE SYBMS
87 TREASURE HUNT SHRINIWAS BAGARKA COLLEGE VARSHA SHETTY FYBCOM 2nd PRIZE
PRAJNA SHETTY FYBCOM
BINOD PUN FYBCOM
88 BRAIN WARFARE THAKUR INSTITUTE OF MANAGEMENT STUDIES PANKAJ GUPTA SYBMS 2nd PRIZE
SNEHUL MOHANDAS SYBMS
DASHRATH PRAJAPATI SYBMS
ASHISH YADAV SYBMS
89 FASHION SHOW MCC COLLEGE PRANITA ACHREKAR SYBMM 3rd PRIZE
90 PHOTOGRPHY SHRINIWAS BAGARKA COLLEGE PRAJNA SHETTY FYBCOM 3rd PRIZE
91 SLIP AND SLIDE SIES COLLEGE NERUL SAHISTA GANJA TYBBI 1st PRIZE
DEEPALI SHAH TYBBI
92 PAINT BALL SIES COLLEGE NERUL SHRIAL SHETTY FYBSM 1st PRIZE
SIDDHI SHETTY FYBMS
DEVESH SHARMA FYBMS
SHAUN D’SOUZA FYBMS
SHRUTI MABEN FYBMS
93 PAINT BALL SIES COLLEGE NERUL BINOD PUN FYBCOM 2nd PRIZE
PANKAJ VAISHNAV FYBCOM
AMAN CHOUDHARY FYBCOM
AKSHAY SHINDI FYBCOM
VAIBHAV KONKAR FYBCOM
94 IDEA LAB NATIONAL STARTUP FEST (NES RATNAM) ASHISH PUJARI TYBCOM 2nd PRIZE
SHARADHI HEGDE TYBCOM
PARTH GAHATRA TYBCOM
95 START UP EXPO NATIONAL STARTUP FEST (NES RATNAM) RATAN PANDE TYBMS CONSOLATION
96 BUSINESS QUIZ KBS COLLEGE SURAJ SHETTY SYBMS 2nd PRIZE
SHUBHAM ZAGADE SYBMS
97 RANGOLI STERLING COLLEGE OMKAR NALAVADE TYBBI 1st PRIZE
98 VIRTUAL STOCK KBS COLLEGE PAVAN LODHA SYBMS 1st PRIZE
DASHRATH PRAJAPATI SYBMS
99 RINK FOOTBALL NMIMS COLLEGE GRANVILLE LEWIS SYBMS 1st PRIZE
RONALDO BRAGANAZ FYBCOM
SHAUN MENEZES SYBCOM
100 SPOTLIGHT SIES COLLEGE NERUL SAKSHAT KOTIAN FYBMS 1st PRIZE
SHRUTI MABEN FYBMS
101 RANG BARSE SIES COLLEGE NERUL SAKSHI POOJARI FYBMS 1st PRIZE
102 BATTLE OF THE INTELLECT THAKUR INSTITUTE OF MANAGEMENT STUDIES ADARSH SHETTY TYBMS 1st PRIZE

Best college award in S.I.E.S Nerul

Sr. No. EVENTS HELD AT NAME OF THE STUDENTS CLASS POSITION SECURED
103 FASHION SHOW NES RATNAM COLLEGE KRITHI KUTTATHIL SYBMM 1st PRIZE
LAXMI LONDHE SYBMM
DIKSHA CHAUHAN SYBMM
BHAKTI BHANUSHALI SYBMM
MUSKAN VISHWAKARMA FYBCOM
ANJALI SHAH SYBMM
KHALID HALA SYBCOM
ASHUTOSH SINGH FYBSCIT

50th Annual Youth Festival Participants 2017-18

COMPETITION

NAME & CLASS     LANGUAGE
ZONAL ROUND PARTICIPANTS ZONAL ROUND WINNERS FINAL ROUND WINNERS _
1 WESTERN GROUP SONG MS. SONIA JUSTIN (TYBMM),  MS. SHARINMARIA JACOB (SYBCOM),  MR. BERNARD FERNANDES (SYBMM), MR. SELWYN JATHANNA (FYBMM),  MR. VINEETH PAUL (SYBMM),  MR. ASHISH MONTHERO (SYBMS) CONSOLATION _ _
2 WESTERN INSTRUMENTAL MR. VINEETH PAUL  (SYBMM) THIRD POSITION _ _
3 FOLK DANCE MS. PRANITA SHRIKRISHNA ACHREKAR (SYBMM), MS. VRISHTI SHIVRAM SALIAN (TYBMS), MS. SHABARI YOGANAND SALIAN (SYBAF), MS. SHAILENE JOVITA ARANHA (TYBBI), MS. SMITA CHANDRASHEKAR SHETTY (TYBMS), MS. GOPIKA GOPAKUMAR (SYBAF), MS. ANKITA RAMESH RAI (SYBMS), MS. ROMA SAPKAL (TYBMS), MS. SUVISHA SHETTY (TYBAF), MS. PRAJNA SATISH SHETTY (SYBCOM) FIRST POSITION FIRST POSITION _
4 SKIT A MS. SHRIYA MALVANKAR  (SYBMM), MS. PRAJAKTA PAWAR (SYBMM),  MS. DHANSHREE PATIL (SYBMM), MS. SANIKA GIRISH GUHAGARKAR (SYBMM),  MS. VEENA BHAGWAN WAREKAR (SYBMS), MS. SHWETA SANTOSH RANE (TYBMS) FIRST POSITION _ MAR
5 SKIT C MR. AMAR THORAT (FYBMM),  MS. AKSHITA SHETTY (FYBMS),  MS. SHRIYA MALVANKAR (SYBMM),  MS. DHANSHREE PATIL  (SYBMM),  MS. PRAJAKTA PAWAR (SYBMM),  MR. ANIKET KUMBHAR (FYBMM) CONSOLATION CONSOLATION HINDI
6 MONO ACTING C MR. ADARSH SHETTY (TYBMS) THIRD POSITION CONSOLATION ENG
7 CARTOONING MR. SOURAV CHANDA  (SYBBI) THIRD POSITION CONSOLATION _
8 SPOT PHOTOGRAPHY MR. VIRENDRASINGH BOT (FYBMS) DIRECT FINAL SECOND POSITION _
9 INSTALLATION MS. GIRIJA KADAM (TYBMS), MR. SURAJ GUPTA (SYBSCIT), MR. KAMALKUMAR PRAJAPATI (TYBCIT), MS. PARAVATI RIJAL (SYBSCIT) DIRECT FINAL CONSOLATION _
10 MEHENDI MS. PRIYA BHANUSHALI (SYBSCIT) FIRST POSITION THIRD POSITION _